Haber Ethereum 2.0 Güncellemesi | London Hard Fork Nedir?

Paritex

New member
5 Ağu 2021
5
0
1
Ethereum’un London Hard Forku, Ethereum 2.0 yolculuğunun adımlarından biridir. ETH 2.0, ağın mutabakat algoritmasının POW’ten (Proof of Work) POS’e (Proof of Stake) taşınması konusundaki güncellemedir.
Hard Fork kısaca Ethereum 2.0 için önemli değişiklikler barındıran, ağın madencilik yapısını iyileştiren, işlem hızını artıran bir güncellemedir.

2018 yılında duyurusu yapılan ve 2022'de yapılması planlanan Ethereum 2.0 güncellemesinin son adımlarından birisi olan, 5 Ağustos 2021 saat 13:50’de 12.965.000 bloğun oluşturulması ile beraber London Hard Fork (Londra Sert Çatallanması) güncellemesi resmen yapıldı.

Constantinople ve İstanbul güncellemeleri sonrası yapılan bu güncellemeye London Hard Fork ismi verilmiştir. Bu isimlerin verilmesinin sebebi ağ güncellemesiyle getirilen büyük değişikliklerdir. Özellikle Ethereum ağında işlem ücreti piyasası ve gas geri ödemeleri gibi diğer parametrelerde köklü değişikliklere gidilmiştir.

Önemli Değişiklikler

Ethereum İyileştirme Önerisi (Ethereum Improvement Proposal — EIP) adı altında Ethereum blockchaininde gerçekleştirilen güncellemeler ifade edilmektedir. EIP 1559 kodlu iyileştirme önerisi, Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin iyileştirilmesine yönelik oldukça önemli bir güncellemedir. Güncellemeden önce transfer ücretleri ağın trafik yoğunluğuna bağlı olarak hesaplanır ve ağın yoğunluğuna bağlı olarak yüksek işlem ücretleri ödenmesi gerekebilir. Güncelleme ile beraber artık işlem ücreti ve ödül ücreti ile transfer ücreti belirlenecek. İşlem ücreti bloktaki işlem kapasitesinin %50’nin üzerine çıkması durumunda artacak. Bloktaki işlem sayısının daha az olması durumunda işlem ücreti azalacak. İşlemlerin daha kısa zamanda bitmesini isteyen kullanıcılar ödül ücretini artırarak daha kısa sürede işlemlerini yaptırabilecek.

Bu güncellemenin diğer bir yönü ise Ethereum ağının artık enflasyona karşı koruma sağlayacak olmasıdır. Bloklar için belirlenecek olan transfer ücretlerinin 1/3’i Ethereum arzı üzerinden yakılacak. Yakılacak olan ETH artık kullanımda olmayacak. Bunun sonucunda yıllık ETH arzı %4 oranında daralacak.

Proof of Stake Geçişi

Ethereum ağında Proof of Work (PoW) yani yapılan işin ispatı ağ mutabakat yönteminden Proof of Stake (PoS) ağ mutabakat yöntemine geçişi hızlandırmak için EIP3238 güncellemesi yapıldı. Bu yeni güncellemenin tam olarak hayata geçirilmesi ile beraber yani 2022 Ethereum 2.0 ile artık işlemlerde Proof of Stake ağ mutabakat yöntemi kullanılacaktır.

Enerji kaynaklarının fazla tüketilmesi nedeniyle Proof of Work yönteminin dezavantajlarını ortadan kaldıracak çözümler aranmaktadır. Proof of Stake yöntemi ile beraber Ethereum ağındaki enerji sarfiyatı %99 oranında azalması beklenmektedir. Aynı zamanda işlemleri yapmak için gerekli olan yüksek işlem kapasiteli elektronik cihazlara artık ihtiyaç kalmaması ve bununla birlikte cihazların fiyatlarının normal seviyelere düşmesi beklenmektedir.

Ethereum 2.0 Güncellemesi

Ethereum ağında yapılan güncelleme ile beraber herhangi bir şeyin ters gitmesi söz konusu olması durumunda sert düşüşlerin yaşanması kripto para analistleri tarafından öngörülmüştü. Beklenen düşüş bir nebze meydana gelse de düşüş yerini yükselişe bıraktı. Bitcoin’den sonra en büyük market hacmine sahip kripto para olan Ethereum, anlık düşüşün ardından yükselişe geçerek 3300 Dolar seviyelerini yakaladı. Bu yükselişin devam edip etmeyeceği merak konusu. Yenilenen ağ mutabakat yapısı ile Ethereum artık 2.0 sürümü ile daha avantajlı bir hal almıştır.

Paritex Android ve iOS Mobil Uygulamasını Hemen İndirin.

paritex.com
Paritex Destek : [email protected]
Telegram Kanalı : https://t.me/paritexexchange
 

Yasal Uyarı

  • Önemli Açıklama Sermaye piyasalarında yapacağınız işlemler sonucunda kar elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Bu nedenle, işlem yapmaya karar vermeden önce, piyasada karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız, mali durumunuzu ve kısıtlarınızı dikkate alarak karar vermeniz gerekmektedir. Burada Yer Alan Yatırım Bilgi, Yorum ve Tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım Danışmanlığı Hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre "Tüm Kullanıcılar / Üyeler" açmış olduğu paylaşımdan ve yapmış olduğu yorumdan sorumludur. Mevzuat aykırı içerikleri bize bildirmeniz durumunda ne geç 1 hafta içinde tarafınıza dönüş yapılacaktır.

Kullanıcı Menüsü